
Obrzęki nóg po całym dniu to problem wielu osób. Nasila się szczególnie po długim staniu, siedzeniu lub latem, gdy temperatura za oknem wzrasta. Zanim odczytasz to jako niepokojące sygnały, dowiedz się jakie są możliwe przyczyny opuchlizny nóg. Podpowiadamy, kiedy opuchnięte kostki to dolegliwość przejściowa, a kiedy może zwiastować poważne choroby. Sprawdź nasze domowe sposoby na opuchnięte nogi i ciesz się uczuciem lekkości, nie tylko w letnie dni!
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego wieczorem pojawia się obrzęk i uczucie ciężkości nóg,
- kiedy obrzęk kończyn dolnych może zwiastować chorobę,
- jakie są domowe sposoby na leczenie obrzęków nóg,
- jakie kosmetyki mogą złagodzić dolegliwości i miejscowo poprawić krążenie krwi.
Dlaczego nogi puchną? Najczęstsze przyczyny obrzęków
Obrzęk nóg może przydarzyć się każdemu, niezależnie od płci czy wieku. Zdarza się zarówno tym, którzy prowadzą siedzący tryb życia, jak i osobom spędzającym długie godziny w pozycji stojącej. Główną przyczyną opuchlizny nóg jest zazwyczaj zatrzymanie płynów w tkankach. Dzieje się tak, gdy dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia - limfa i krew zalegają w dolnych partiach ciała. Nadmiar wody i płynów gromadzi się w tkance podskórnej poza naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi. Wraz z zatrzymaniem wody zaczyna się puchnięcie nóg (a czasem też innych części ciała).
Do najczęstszych przyczyn opuchniętych kostek i całych kończyn dolnych należą:
- długie przebywanie w jednej pozycji (siedzącej lub stojącej),
- zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy, menopauza, ciąża, zespół napięcia przedmiesiączkowego),
- niska aktywność fizyczna,
- ucisk mechaniczny (obcisła odzież, ciasne buty),
- nadmiar soli i cukru w diecie,
- niska podaż płynów,
- wysoka temperatura (powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych i limfatycznych, co prowadzi do spowolnienia krążenia i przesączania się płynu do tkanek),
- przewlekła niewydolność żylna i żylaki,
- przewlekła niewydolność serca,
- choroby nerek,
- stosowanie niektórych leków (przeciwdepresyjnych, przeciwcukrzycowych, NLPZ).
[blog_products_carousel]
Kiedy opuchlizna nóg może być objawem choroby?
W większości przypadków obrzęk kostek i uczucie ciężkich nóg stanowią jedynie przejściowe problemy, które można zwalczyć domowymi sposobami. Niestety w niektórych sytuacjach opuchlizna nóg może być pierwszym objawem poważnych schorzeń. Opuchnięte nogi czasem wskazują na niedoczynność tarczycy, niewydolność naczyń żylnych, serca lub nerek.
Na co zwrócić uwagę? Należy się zaniepokoić, jeśli opuchlizna utrzymuje się przez dłuższy czas lub obejmuje tylko jedną kończynę. Warto skonsultować się z lekarzem, jeżeli towarzyszy jej ból nóg, zaczerwienienie lub miejscowo podniesiona temperatura. Objawy te mogą świadczyć o stanie zapalnym lub zakrzepicy żył głębokich.
W przypadku obrzęków, które pojawiają się i utrzymują przewlekle, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista obejrzy kończyny, zmierzy ciśnienie krwi, a także oceni czy mogło dojść do zastoju krwi i limfy w jamach ciała. Jeśli okaże się, że przyczyną może być choroba, lekarz zleci badania laboratoryjne krwi, badania moczu oraz niezbędne badania obrazowe. Dopiero po uzyskaniu diagnozy można rozpocząć odpowiednie leczenie głównej przyczyny wywołującej obrzęki nóg.
5 skutecznych domowych metod na opuchliznę
Jeśli szukasz sposobów, które naprawdę przynoszą ulgę, wypróbuj nasze metody! Oto kilka prostych trików, które pomogą Ci zmniejszyć opuchliznę kostek po całym dniu pracy. Możesz zamienić je również w rytuały pielęgnacyjne, sięgając po kosmetyki z aromatycznego świata Organique!
Zimne okłady
Nie od dziś wiadomo, że chłodzenie nóg może szybko zmniejszyć obrzęk i przynieść ulgę. Prostym sposobem na opuchnięte nogi są okłady z zimnej wody (ewentualnie z dodatkiem octu). Zwilż bawełniany ręcznik lub ściereczkę mieszanką przygotowaną ze szklanki chłodnej wody i łyżki octu jabłkowego. Następnie przyłóż do łydek lub kostek na około 15 minut. Niska temperatura powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, a ocet ma działanie ściągające.
Żeby pozbyć się kwaśnego zapachu, umyj skórę pięknie pachnącym żelem pod prysznic z linii Feel Up. Ekstrakt z zielonej herbaty chroni przed stresem oksydacyjnym i stymuluje mikrokrążenie dzięki czemu ujędrnia skórę i wspomaga walkę z uczuciem ciężkości nóg.
Kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem soli
Kąpiele nóg w letniej wodzie to doskonały sposób na odprężenie i redukcję opuchlizny. Do wody warto dodać aromatyczną, relaksującą sól do kąpieli Feel Up. Jej bazą jest sól kamienna z Kłodawy, która zawiera magnez - minerał o właściwościach przeciwzapalnych. Pozostałe pierwiastki (mangan, cynk, wapń, miedź, potas) wspierają naturalną regenerację komórek.
Jak przygotować kąpiel dla stóp? Do miski z chłodną wodą dodaj 1-2 łyżki soli, aby szybko odczuć ulgę i cieszyć się pięknym zapachem.
Masaż poprawiający krążenie żylne
Delikatny masaż nóg może zdziałać cuda! Wykonywany od dołu do góry (czyli od stóp w kierunku kolan), wspomaga przepływ krwi i limfy, co zmniejsza obrzęki limfatyczne. Żeby zadbać o prawidłowe krążenie krwi, a dodatkowo o pielęgnację skóry, sięgnij po peeling cukrowy Feel Up. Kryształki cukru zapewniają masaż, który pobudza mikrokrążenie. Złuszczają też martwy naskórek, sprawiając, że skóra staje się gładka, miękka i ujędrniona.
Przy dużych obrzękach możesz wykonać samodzielnie drenaż limfatyczny lub zgłosić się w tym celu do profesjonalnego masażysty.
Unoszenie nóg w czasie odpoczynku
To jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie opuchlizny! Po prostu połóż się na plecach i unieś nogi powyżej poziomu serca (opierając je o ścianę lub kładąc na poduszkach). Taka pozycja sprzyja odpływowi krwi żylnej i limfy z dolnych partii ciała.
Zanim wygodnie uniesiesz nogi, wmasuj w skórę ujędrniające masło do ciała Feel Up. Masaż poprawi mikrokrążenie, a zawarte w kosmetyku wyciągi o właściwościach energetyzujących zatroszczą się o dobrą kondycję skóry.
Nawadnianie organizmu
Może Cię to zdziwić, ale często obrzęki powstają również z odwodnienia. Dzieje się tak, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów - zaczyna je wówczas magazynować. Żeby tego uniknąć, pamiętaj o właściwym nawadnianiu - pij ok. 2 l wody dziennie. Możesz pić także napary z ziół o działaniu moczopędnym. Usprawniają usuwanie wody nagromadzonej w tkankach, co powoduje zmniejszenie opuchlizny.
Dodatkowe wskazówki – czego unikać, by nie pogorszyć stanu nóg?
Domowe sposoby są bardzo skuteczne w łagodzeniu obrzęków spowodowanych długim staniem czy siedzeniem. Oprócz metod radzenia sobie z istniejącą opuchlizną, warto jednak wiedzieć również czego unikać, żeby nie pojawiała się tak często.
Ogranicz spożycie soli i cukru
Sól zatrzymuje wodę w organizmie, a cukier utrudnia wydalanie płynów, co bezpośrednio przyczynia się do powstawania obrzęków. Jeśli więc Twoja dieta obfituje w te substancje, ogranicz ich spożycie. Pamiętaj, że dobrze zbilansowany jadłospis to nie tylko sposób na pozbycie się obrzęków, ale poprawę zdrowia ogólnego. Przetworzone produkty, gotowe dania, słodycze czy chipsy zwiększają ryzyko nadciśnienia tętniczego, otyłości oraz wielu innych chorób cywilizacyjnych.
Unikaj siedzenia lub stania przez dłuższy czas
W pracy staraj się robić krótkie przerwy, wstając lub wykonując proste ćwiczenia. Próbuj rozciągać mięśnie łydek na siedząco lub przespaceruj się choć przez kilka minut co godzinę. Jeśli masz pracę stojącą, staraj się zmieniać ciężar ciała z jednej nogi na drugą, unosząc co jakiś czas pięty. Żeby poprawić krążenie, możesz wypróbować także specjalne pończochy uciskowe.
Zamień szpilki na płaskie buty
Choć wysokie obcasy wyglądają efektownie, to jednak negatywnie wpływają na krążenie krwi w nogach i zwiększają ryzyko powstawania obrzęków. Żeby zapewnić stopom stabilność i komfort, wybierz płaskie, dobrze dopasowane i wygodne obuwie, np. modne baleriny czy mokasyny. Najlepiej sprawdzą się buty wykonane z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze oddychać i nie uciskają stóp.
Jak widzisz, jest sporo sposobów na opuchliznę nóg - wypróbuj je i sprawdź, które okażą się najbardziej pomocne w Twoim przypadku. Pamiętaj, że jeśli obrzękom towarzyszy ból lub pojawiają się dość często, konieczne jest odnalezienie przyczyn i ich leczenie. Zamień domowe zabiegi na opuchnięte nogi w pielęgnacyjne rytuały z aromatycznymi produktami od Organique. Wypróbuj sprawdzone kosmetyki na zmęczone nogi i odzyskaj lekkość!
FAQ
Co zrobić, żeby zeszła opuchlizna z nóg?
Żeby szybko poradzić sobie z obrzękiem, najlepiej w pozycji leżącej unieść nogi powyżej klatki piersiowej. Możesz to zrobić, układając kończyny na poduszkach lub opierając je o ścianę.
Czy woda z octem ściąga opuchliznę?
Tak, woda z octem może być bardzo pomocna w przypadku opuchlizny nóg. Chłodna woda zwęża rozszerzone naczynia limfatyczne i krwionośne, a ocet działa ściągająco.
Jakie są domowe sposoby na opuchliznę?
Najlepsze domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg to m.in. zimne okłady, kąpiele stóp i masaże usprawniające krążenie krwi. Świetnie sprawdzą się także w przypadku kobiet w ciąży i osób starszych.