
Schodząca skóra po opalaniu to częsta „pamiątka” z wakacji. Wiele z nas nie wyobraża sobie letniego wypoczynku bez wylegiwania się na plaży czy aktywności na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że ciało jest wówczas narażone na nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne. Może to skutkować niebezpiecznymi dla zdrowia poparzeniami, uciążliwym swędzeniem, a ostatecznie złuszczaniem skóry. Sprawdź, jakich błędów wystrzegać się w pielęgnacji schodzącej skóry oraz jakie kosmetyki przyniosą Ci ulgę w przypadku poparzenia słonecznego.
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego skóra schodzi po opalaniu,
- dlaczego osoby o jasnej karnacji są bardziej podane na oparzenia słoneczne,
- jakie są najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji, gdy pojawia się schodząca skóra po opalaniu,
- jakie kosmetyki stosować, aby wyrównać koloryt skóry i zadbać o jej regenerację.
Dlaczego skóra schodzi po opalaniu?
Skóra to największy organ naszego ciała odpowiadający za szereg kluczowych funkcji. Przede wszystkim pełni rolę pierwszej bariery obronnej, chroniąc nasz organizm przed patogenami oraz szkodliwymi czynnikami chemicznymi i fizycznymi. Ponadto skóra uczestniczy w produkcji witaminy D i melaniny – procesach zależnych od promieniowania UV. Ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne jest nam potrzebna, ale warto pamiętać, że w nadmiarze może okazać się bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia. Schodzenie skóry sprzyja przenikaniu chorobotwórczych mikroorganizmów, co prowadzi do zakażeń. Dodatkowo schodząca skóra zaburza jej prawidłowe funkcjonowanie, a w dłuższej perspektywie może przyczynić się nawet do powstawania nowotworu skóry.
Aby łatwiej zrozumieć dlaczego po opalaniu pojawia się schodząca skóra, należy przypomnieć sobie pokrótce jej budowę. Zewnętrzna warstwa skóry (naskórek) ma za zadanie chronić położoną głębiej skórę właściwą oraz tkankę podskórną. To w zewnętrznej warstwie skóry znajduje się melanina nadająca kolor naszym włosom i skórze. Głównym zadaniem barwnika jest jednak ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W przypadku zwiększonej ekspozycji skóry na promienie UV dochodzi do nasilenia produkcji pigmentu, co przejawia się przyciemnieniem koloru skóry.
Podczas długiego opalania produkcja melaniny może okazać się jednak niewystarczająca. Dochodzi wtedy do uszkodzenia warstwy lipidowej naskórka i nadmiernego odparowania wody ze skóry. Uszkodzone komórki wierzchnich warstw skóry obumierają. Pierwszym objawem nadmiernej ekspozycji na słońce jest zaczerwienie skóry, następnie pojawia się uczucie swędzenia i nasilone złuszczanie naskórka.
Proces schodzenia skóry zaczyna się zwykle po ok. 3 dniach od zbyt intensywnego opalania i trwa nawet do tygodnia. Sprzyja on przenikaniu głębiej chorobotwórczych mikroorganizmów, co prowadzi do rozwoju zakażeń.
Osoby z jasną karnacją są bardziej podatne na oparzenia słoneczne z uwagi na naturalnie niską ilość melaniny w skórze. Właśnie dlatego powinny one być szczególnie ostrożne podczas słonecznych dni i budować opaleniznę stopniowo. Nie należy zapominać również o kosmetykach ochrony przeciwsłonecznej i pielęgnacji balsamem nawilżającym po opalaniu.
Schodząca skóra po opalaniu - najczęściej popełniane błędy
Schodzenie skóry po opalaniu to naturalny proces, umożliwiający prawidłową regenerację. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się zbyt intensywnie go przyspieszać. Podczas manualnego zrywania martwego naskórka dochodzi zazwyczaj do uszkodzenia zdrowych obszarów skóry. Mechaniczne powiększenie nieestetycznych plam na skórze hamuje procesy regeneracyjne i w żaden sposób nie pomaga.
Uczucie ulgi w przypadku uporczywego swędzenia skóry może przynieść Ci wykonanie delikatnego peelingu, który w łagodny sposób usunie martwy naskórek. Nie należy jednak stosować go od razu, gdy tylko skóra zaczyna się łuszczyć. Takie działanie może dodatkowo podrażnić skórę i sprawić, że opalenizna będzie miała nierównomierny koloryt.
Kolejnym częstym błędem jest przykrywanie uszkodzonego naskórka ubraniami wykonanymi ze sztucznych materiałów, które dodatkowo podrażniają i wzmagają uczucie swędzenia. W takiej sytuacji najlepiej wybierać ubrania o luźnym kroju z naturalnych materiałów jak bawełna czy len. Przewiewne tkaniny nie wpływają negatywnie na proces regeneracji skóry, zapewniając jej dostęp do powietrza.
Co stosować na schodzącą skórę po opalaniu?
Schodząca skóra po opalaniu wymaga szczególnej opieki. Kosmetyki Organique zawierają szereg substancji aktywnych, które przyniosą Ci uczucie ulgi i wspomogą proces regeneracji po nadmiernej ekspozycji na słońce. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji jeszcze szybciej zniknie podrażnienie - pożegnasz też problem schodzącego naskórka. Powitaj naturalną opaleniznę i zadbaj o nawilżenie skóry!
[blog_products_carousel]
Kojąca pianka do mycia ciała Soothing Goat Milk
Czym oczyszczać podrażnioną skórę? Naszym faworytem jest kojąca pianka do mycia ciała Soothing Goat Milk, która w ponad 30% składa się z roślinnej gliceryny! Dzięki właściwościom higroskopijnym gliceryna ułatwia przenikanie składników aktywnych kosmetyku w głąb skóry, pozostawiając ją nawilżoną i wygładzoną. Bazą kosmetyku jest olej kokosowy, który oprócz właściwości okluzyjnych wykazuje też działanie myjące. Zawarte w nim witaminy oraz kwasy tłuszczowe odżywiają skórę i tworzą na jej powierzchni warstwę zabezpieczającą przed odparowywaniem wody. Wspomagają także proces regeneracji naskórka. Puszysta pianka jest doskonałym zamiennikiem żelu pod prysznic dla osób szukających wyjątkowo łagodnej pielęgnacji.
Kojący peeling cukrowy Sooting Goat Milk
Jeśli doskwiera Ci uporczywe swędzenie skóry, użyj kojącego peelingu cukrowego Sooting Goat Milk. Kosmetyk ten przygotowuje ją do dalszych etapów pielęgnacji i ułatwia wnikanie substancji odżywczych w głębsze warstwy. Delikatny peeling usuwa uszkodzony naskórek, pobudza mikrokrążenie i wzmacnia naczynia krwionośne.
Kozie mleko działa nawilżająco, łagodząco i antybakteryjnie. Składnik ten wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, której odbudowanie jest kluczowym krokiem w regeneracji uszkodzonego naskórka.
Zawarte w kosmetyku masło shea jest szczególnie polecane do stosowania na skórę po opalaniu. Wykazuje działanie kojące, łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Dodatkowo jest ono źródłem wielu witamin i substancji odżywczych, które regenerują i chronią skórę przed utratą nawilżenia. Pamiętaj jednak, aby nie stosować peelingów mechanicznych na świeże poparzenia skóry.
Kojące masło do ciała Soothing Goat Milk
Pamiętaj, aby po oczyszczeniu skóry zastosować balsam lub masło do ciała, które pomogą zatrzymać nawilżenie na dłużej. Jedną z naszych propozycji jest kojące masło Soothing Goat Milk, które tak jak pozostałe produkty tej linii zawiera w składzie kozie mleko. Składnik ten dostarcza wiele cennych witamin i minerałów, takich jak witamina E, B12, C, a także wapń, cynk, selen, czy potas. Działają one odżywczo i wzmacniająco, szczególnie na skórę podrażnioną działaniem promieniowania słonecznego.
Zawarta w kozim mleku kazeina dogłębnie wnika w ciało, nawilżając ją oraz poprawiając kondycję skóry. Ponadto w maśle Soothing Goat Milk znajdziesz biokompleks IRICALMIN, który zapewnia szybkie nawilżenie i wyciszenie podrażnień. Szczególnie polecany jest do regeneracji naskórka po uszkodzeniach spowodowanych przez promieniowanie UV. Kwas mlekowy pozwala wyrównać plamy po nierównomiernym opalaniu, a emolietny - przedłużyć efekt opalenizny.
Nawilżające masło do ciała Bloom Essence
Masło do ciała z linii Bloom Essence to produkt głęboko nawilżający i wspomagający procesy regeneracji naskórka. Kosmetyk wyróżnia świeży, kwiatowy zapach, który wyjątkowo długo utrzymuje się na skórze. Zawarty w maśle Bloom Essence wyciąg z kwiatu wiśni japońskiej łagodzi podrażnienia i nawilża. Z kolei ekstrakt z babki lancetowatej wykazuje działanie regenerujące i ochronne.
Masło z nasion kakaowca wspomaga produkcję kolagenu oraz zapobiega jego rozkładowi. Składnik ma też właściwości natłuszczające, dlatego może zapobiec schodzeniu skóry. W przypadku uszkodzenia warstwy lipidowej naskórka może pomóc też olej z orzechów makadamia o działaniu łagodzącym. Substancje w nim zawarte spowalniają procesy starzenia się skóry nasilone przez promieniowanie słoneczne.
Łagodzące masło do ciała Naturals Sensitive
Łagodzące masło do ciała polecane jest do pielęgnacji suchej i wrażliwej skóry. Doskonale jednak sprawdzi się także do ciała po opalaniu. W formule kosmetyku zawarto dwa odżywcze masła: shea i kakaowe. Ich połączenie jest skarbnicą składników aktywnych, które pomagają przywrócić naturalny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Co więcej, składniki te mogą zapobiec schodzeniu skóry i zabezpieczyć ją przed promieniowaniem UV. Choć nie zastąpią filtrów przeciwsłonecznych i nie zapewnią odpowiedniej ochrony, to będą cennym wsparciem po kąpieli słonecznej.
Zawarta w maśle Naturals Sensitive gliceryna przenika w głębokie warstwy skóry, pozostawiając ją nawilżoną, elastyczną i odżywioną. Za sprawą kompleksu IRICALMIN, bogatego w kwas foliowy, produkt polecany jest do stosowania na podrażnioną i wrażliwą skórę. Składnik ten hamuje procesy zapalne i łagodzi zaczerwienienia.
Schodząca skóra po opalaniu to częsty problem z którym borykamy się w czasie wakacji. Należy jednak pamiętać, że ciało bywa wystawiane na nadmierną ekspozycję słoneczną nie tylko na plaży, ale także podczas codziennych aktywności.
Teraz już wiesz, po jakim czasie schodzi skóra i dlaczego tak się dzieje. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki, co stosować, aby wspomóc naturalne procesy oraz przyspieszyć regenerację naskórka, również okażą się przydatne. Wypróbuj kosmetyki, dzięki którym usuniesz martwe komórki skóry i zapewnisz jej ukojenie, aby dłużej cieszyć się złotą opalenizną! Pamiętaj, aby zapobiegać utracie wody z naskórka i stosować ochronę z wysokim filtrem UV.
FAQ
Co zrobić, gdy skóra schodzi po opalaniu?
Jeśli opalałaś się w godzinach największego nasłonecznienia i zapomniałaś zastosować wysoką ochronę, mogą pojawić się oparzenia słoneczne. Gdy skóra zacznie się łuszczyć, zadbaj o jej nawilżenie i stosuj domowe sposoby, aby ukoić podrażnienia.
Jak długo łuszczy się skóra po opalaniu?
Skóra zaczyna się łuszczyć ok. 3 dni po nadmiernej ekspozycji na słońce. Taki proces może trwać nawet tydzień, zanim naskórek wróci do swojego pierwotnego stanu.
Dlaczego opalenizna szybko schodzi?
Opalenizna schodzi, ponieważ melanina znajduje się w warstwie podstawnej naskórka. Kiedy zaczyna się on złuszczać w swoim naturalnym cyklu regeneracyjnym, opalenizna również zanika. Co możesz zrobić, aby przedłużyć jej trwałość? Stosuj balsamy brązujące i kosmetyki nawilżające na co dzień.