Znamiona skórne to nie tylko kwestia estetyczna, ale także zdrowotna. Warto wiedzieć, jak prawidłowo je pielęgnować i monitorować ich wygląd, aby zadbać o swoje zdrowie. Dzięki temu można jak najwcześniej zauważyć wszelkie niepokojące zmiany i skonsultować je z dermatologiem. W naszym poradniku podpowiadamy, jak troszczyć się o skórę ze znamionami. Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas obserwacji znamion i jakie produkty sprawdzą się w codziennej pielęgnacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
- w jaki sposób tworzą się znamiona barwnikowe,
- jakie są rodzaje znamion skórnych,
- czy znamiona barwnikowe mogą zagrażać zdrowiu?
- jak pielęgnować skórę ze znamionami?
- które kosmetyki ze świata Organique pomogą Ci zadbać o ciało ze znamionami.
Jak powstają znamiona skórne?
Znamiona barwnikowe nie są już tematem tabu. Coraz częściej się o nich mówi, dlatego wzrasta świadomość społeczna i tolerancja dla tego rodzaju zmian skórnych. W wielu przypadkach mogą być nawet uznawane za atut – sporo modelek posiada znamiona i dumnie je eksponuje.
Czy wiesz czym tak naprawdę są znamiona? To nie tylko element estetyczny. Wypukłe plamki na ciele, potocznie określane mianem pieprzyków, to efekt proliferacji komórek barwnikowych. Kiedy zaczynają się one namnażać i tworzyć skupiska, na skórze uwidaczniają się jako pieprzyki.
[blog_products_carousel]
Dermatologowie i specjaliści w dziedzinie pielęgnacji dzielą je na znamiona wrodzone i znamiona nabyte. Te pierwsze są widoczne na skórze dziecka już przy urodzeniu lub mogą pojawić się w ciągu pierwszego roku jego życia. To jednak dość rzadkie przypadki – szacuje się, że występują u ok. 2% maluchów. Znacznie częściej spotyka się znamiona nabyte, które powstają pod wpływem promieniowania ultrafioletowego lub urazu skóry. Przyczyną tworzenia się zmian bywają także zaburzenia hormonalne.
Rodzaje znamion barwnikowych
W dermatologii wyróżnia się wiele różnych rodzajów znamion, w zależności od ich rozmiaru, wielkości oraz barwy. Oprócz zwykłych, łagodnych znamion barwnikowych są to także:
- znamię błękitne – pojawia się głównie u dzieci, jednak lekarze zwracają uwagę, że może utworzyć się u każdego. To niewielka zmiana, którą wyróżnia sinobłękitny kolor. W rzadkich przypadkach przekształca się w nowotwory skóry.
- znamię Suttona – może współistnieć z AZS, zespołem Turnera i schorzeniami autoimmunologicznymi. To ciemnobrunatna grudkowata zmiana, którą okala odbarwiona skóra. Zazwyczaj zanika wraz z wiekiem.
- znamię Spitz – ono również najczęściej pojawia się u maluchów. Zazwyczaj można je zaobserwować na twarzy lub kończynach dziecka. Nie rozrasta się zbyt mocno i zwykle ma jasnoróżowy lub bordowy odcień. U niektórych osób przypomina ono czerniaka, jednak nie zawsze rozwija się w nowotwór.
- znamię Clarka – jest płaskie, nieduże i ma brązowawą barwę. Zwykle pojawia się na kończynach lub okolicach tułowia.
- znamię Beckera ‒ ma brunatno-brązowy odcień i zazwyczaj jest owłosione. Występuje najczęściej u panów i pojawia się w okresie wczesnego dzieciństwa.
Czy znamię barwnikowe może być niebezpieczne dla zdrowia?
Zarówno łagodne znamię barwnikowe, jak i inne znamiona atypowe, powinny być wskazaniem do konsultacji z lekarzem dermatologiem. Nie należy jednak wpadać w panikę – większość społeczeństwa posiada znamiona skórne. Niektórzy mogą mieć ich kilkadziesiąt, a inni nawet kilkaset. Tworzą się one na przestrzeni lat, a na ich powstawanie wpływa promieniowanie słoneczne oraz zmiany w organizmie.
W rzadkich przypadkach dochodzi do transformacji nowotworowej, jednak znamiona należy kontrolować. Dermatolog za pomocą dermatoskopu obejrzy i oceni kondycję zmian w naskórku oraz górnych warstwach skóry właściwej. Jeśli znamię go zaniepokoi, skieruje pacjenta na badania oraz jego usunięcie, gdyby okazało się to konieczne.
Jak dbać o znamiona na skórze?
Już wiesz, że znamiona barwnikowe w większości nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Warto jednak odpowiednio dbać o skórę ze zmianami. Dzięki temu można spowolnić ich powstawanie i zapobiec rozwojowi nowotworów.
Ochrona przed słońcem – pokochaj krem z wysokim filtrem
Komórki barwnikowe w skórze namnażają się pod wpływem promieniowania UV. Żeby ochronić skórę przed szkodliwym działaniem słońca, stosuj kosmetyki z SPF. Filtry tworzą na ciele niewidoczną barierę, która zapobiega przedostawaniu się promieni UV do naskórka i górnych warstw skóry właściwej.
Kosmetyk warto aplikować nie tylko na twarz, ale również na pozostałe odsłonięte części ciała.
Nie rozdrapuj zmian – stosuj łagodne kosmetyki
Zmian skórnych nie wolno rozdrapywać! Spowoduje to ból i krwawienie, a na skórze pozostanie blizna. Warto również stosować delikatne peelingi, które nie podrażnią znamion.
Korzystając z okazji, obalamy mit mówiący o tym, że z rozdrapanego pieprzyka może rozwinąć się czerniak. To oczywiście nieprawda – zmiany nowotworowe są niezależne od naruszenia znamienia.
Kontroluj znamiona samodzielnie i u dermatologa
Jeśli posiadasz charakterystyczne znamiona, obserwuj je uważnie podczas pielęgnacji ciała. Dzięki temu szybko wyłapiesz wszelkie zmiany w kwestii ich rozmiaru czy koloru. Odwiedzaj także gabinet dermatologa przynajmniej raz w roku. Lekarz przy pomocy dermatoskopu oceni, czy wszystko jest w porządku. Gdyby miał wątpliwości, może zasugerować wycięcie zmiany lub jej fragmentu i oddanie próbki do badania histopatologicznego. To pozwoli zdiagnozować ewentualne niebezpieczne schorzenia, np. nowotwory skóry.
Znamiona barwnikowe – zadbaj o swoje ciało z kosmetykami Organique!
Aromatyczne produkty ze świata Organique doskonale sprawdzają się w codziennej pielęgnacji skóry ze znamionami. Ich formuły opierają się na naturalnych składnikach roślinnych, które nie podrażniają delikatnego naskórka. Sprawdź, które kosmetyki pomogą Ci odpowiednio zadbać o ciało każdego dnia!
Kojąca pianka do mycia ciała – oczyszczanie delikatne niczym chmurka
Żeby nadmiernie nie przesuszyć i nie podrażnić wrażliwej skóry, sięgnij po kojącą piankę do mycia ciała. Jest niezwykle delikatna i aksamitna w dotyku, dlatego codzienna higiena stanie się prawdziwą przyjemnością. Nie zawiera żadnych składników odzwierzęcych i może być bez przeszkód stosowana przez wegan.
Pianka zawiera odżywczy olej kokosowy, który wzmacnia naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry. Przed jej przesuszeniem chronią gliceryna roślinna i sorbitol – naturalne humektanty. Wiążą wilgoć w komórkach i zapobiegają jej nadmiernej utracie.
Pianka będzie idealnym zamiennikiem żelu pod prysznic w czasie podróży. Ma lekką, stałą konsystencję, dzięki czemu nie ma ryzyka, że wyleje się w bagażu.
Peeling cukrowy, czyli akcja: bezpieczne złuszczanie
Zmielone pestki mogą podrażnić skórę ze znamionami, dlatego lepiej złuszczać naskórek przy pomocy peelingów cukrowych. Kryształki cukru rozpuszczają się w wodzie i nie są za ostre dla delikatnego ciała. W pachnącym świecie Organique znajdziesz cukrowy peeling z kozim mlekiem i regenerujący peeling Bloom Essence. Każdy z nich zawiera masło shea, które nawilża i odżywia wrażliwą skórę. Wyciągi roślinne i witaminy chronią ją przed przesuszeniem oraz dbają o jej jędrność, gładkość i miękkość.
Masło do ciała – porcja nawilżenia i składników odżywczych dla każdego rodzaju skóry
Zaserwuj swojej skórze odżywczy różowy koktajl w postaci pachnącego masła do ciała Bloom Essence. Masło kakaowe, olej makadamia, masło shea i oliwa z oliwek to mieszanka emolietnów, które dostarczą jej wszystkiego, co niezbędne. Masło ma piękny kwiatowo-owocowy zapach – ostrzegamy, może uzależniać!
Jeśli potrzebujesz ukojenia, sięgnij po kojące masło z wyciągiem z koziego mleka. Mleczne proteiny odżywiają i zmiękczają naskórek, a ekstrakt z perły spowalnia procesy starzenia. Masło pozwoli przywrócić skórze jędrność i młody wygląd.
Pamiętaj, że znamiona barwnikowe to naturalne zmiany skórne, które występują u większości z nas. Choć często są nieszkodliwe, wymagają regularnej obserwacji i odpowiedniej pielęgnacji. Aby zapewnić skórze optymalną ochronę i nawilżenie, warto sięgać po kosmetyki, które nie podrażniają oraz wspierają naturalną regenerację. Wypróbuj inspirowane naturą produkty od Organique dla każdej skóry, także ze znamionami. W ten sposób zatroszczysz się o nią tak, jak na to zasługuje.