Promieniowanie UV, naturalnie emitowane przez słońce, może być zarówno korzystne, jak i szkodliwe dla skóry. Chociaż jest niezbędne do produkcji witaminy D, nadmierna ekspozycja na promienie UV może prowadzić do oparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry oraz zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów takich jak czerniak. Sprawdź, czym jest promieniowanie UV, jakie są jego rodzaje i jak chronić przed nim skórę. W świecie Organique znajdziesz niezbędne letnie wsparcie kosmetyczne!
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest naturalne promieniowanie UV,
- jakie promienie ultrafioletowe docierają do powierzchni ziemi,
- jak promieniowanie słoneczne wpływa na skórę,
- jak chronić skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania UV,
- czy trzeba reaplikować filtry UV w ciągu dnia,
- jak ponownie nakładać kosmetyki z filtrem UV, aby nie zniszczyć makijażu,
- jak skutecznie zmywać kosmetyki z SPF z powierzchni skóry.
Czym jest promieniowanie ultrafioletowe?
Promieniowanie UV (promieniowanie nadfioletowe, ultrafioletowe) to rodzaj niewidzialnego dla ludzkiego oka promieniowania elektromagnetycznego, które znajduje się tuż za fioletowym końcem widma światła widzialnego. Emitowane może być nie tylko przez słońce i inne gwiazdy, ale również przez sztuczne źródła światła – lampy UV wykorzystywane np. w solarium.
Tego rodzaju promieniowanie elektromagnetyczne może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na organizm ludzki. Stymuluje wytwarzanie witaminy D, a dzięki temu przyczynia się do poprawy odporności oraz utrzymania dobrego zdrowia kości oraz zębów. Niestety jest to również czynnik przyspieszający starzenie, który ponadto działa kancerogennie. Negatywne skutki promieniowania UV to głównie poparzenia skóry, jednak przy długiej i częstej ekspozycji wzrasta również ryzyko wystąpienia czerniaka.
[blog_products_carousel]
Jakie są rodzaje promieniowania UV?
Promieniowanie ultrafioletowe (UV) dzieli się na trzy główne rodzaje: UVA, UVB i UVC, które różnią się długością fali oraz oddziaływaniem na skórę i środowisko:
- promieniowanie UVA – ten rodzaj promieniowania cechuje się najdłuższą falą, która wynosi 320-400 nm. Dzieli się na UVA1 i UVA2 i stanowi niemal 95% promieniowania UV. Dociera do powierzchni ziemi i przenika przez naskórek aż do skóry właściwej, przez co powoduje jej przedwczesne starzenie. Co ciekawe, promieniowanie UVA emitowane jest nie tylko w czasie słonecznego lata. Ludzie narażeni są na nie przez cały rok, dlatego każdego dnia powinni stosować odpowiednią ochronę UV.
- promieniowanie UVB – ma nieco krótszą falę niż promieniowanie UVA - ok. 280-320 nm. Jest to zaledwie ok. 5% promieniowania ultrafioletowego, jednak również może mieć negatywny wpływ na skórę. Efektem jego działania bywa więc nie tylko złocista opalenizna, ale również oparzenia słoneczne i stany zapalne.
- promieniowanie UVC – jest znacznie bardziej niebezpieczne niż promieniowanie UV typu B czy A, mimo tego, że ma najkrótszą falę (280 nm). Na szczęście nie dociera do powierzchni ziemi, ponieważ zatrzymuje je warstwa ozonowa. Ma silne działanie niszczące drobnoustroje, dlatego wykorzystuje się je do sterylizacji.
Wpływ promieniowania UV na skórę
Ekspozycja na promieniowanie UV wywołuje nie tylko bolesne oparzenia słoneczne czy w dłuższej perspektywie - nowotwory skóry. Promieniowanie UVA, przenikając przez naskórek i docierając do skóry właściwej, uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe. To z kolei prowadzi do jej przedwczesnego starzenia, powstawania zmarszczek oraz utraty elastyczności.
Zbyt długie przebywanie na słońcu jest również główną przyczyną powstawania przebarwień. To właśnie przez to po lecie u niektórych na skórze widoczne są nieregularne brązowe plamy. Z tego względu lepiej stosować odpowiednie kosmetyki z wysokim SPF zamiast walczyć o równomierny koloryt cery po wakacjach.
Promienie UV mogą spowodować także nasilenie objawów trądziku różowatego, silne przesuszenie skóry oraz pękanie drobnych naczyń krwionośnych. Osoby z cerą naczyniową, wrażliwą lub dotkniętą dermatozą powinny zatem tym bardziej pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej.
Jak chronić skórę przed promieniowaniem UV?
Najlepszym sposobem na to, żeby zabezpieczyć skórę przez szkodliwym działaniem promieni UV jest stosowanie kosmetyków z SPF. Rodzaj produktu należy dopasować do karnacji, czasu przebywania na słońcu oraz pory roku. Dostępne są 4 rodzaje ochrony:
- SPF 6-10 – ochrona niska,
- SPF 15-25 – ochrona średnia,
- SPF 30-50 – ochrona wysoka,
- SPF 50+ – ochrona bardzo wysoka.
W okresie letnim osoby o jasnej i lekko oliwkowej karnacji potrzebują ochrony wysokiej lub bardzo wysokiej.
Reaplikacja kremu z filtrem UV w ciągu dnia – praktyczne porady od Organique
Warto wiedzieć, że nie wystarczy nałożyć kremu z filtrem UV na skórę raz dziennie. To zdecydowanie za mało! Filtry utrzymują się na powierzchni naskórka ok. 2-3 godziny. Właśnie dlatego niezbędne jest kilkukrotne aplikowanie kosmetyków z SPF. Jak to zrobić, aby nie naruszyć perfekcyjnie wykonanego rano makijażu? Oto kilka praktycznych wskazówek!
Lekka mgiełka z filtrem UV
Nie wszystkie kosmetyki z SPF mają postać kremu lub balsamu. W aptekach i drogeriach dostępne są również produkty o konsystencji lekkiej mgiełki. Wystarczy rozpylić ją na skórę, aby zapewnić jej niezbędną ochronę przed promieniowaniem UV. Mgiełki nie trzeba wcierać, dzięki czemu nie ma ryzyka, że zepsujesz swój idealny make-up.
Krem BB z SPF
Jeśli jednak chcesz poprawić makijaż po kilku godzinach, sięgnij po upiększający krem BB z filtrem UV. Żeby lepiej odpowiadać na potrzeby skóry, stworzyliśmy go w wersjach: dla cery suchej i normalnej oraz tłustej i mieszanej. Krem BB możesz nanieść na twarz, szyję i dekolt za pomocą gąbeczki. W ten sposób zapewnisz cerze dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV i doskonały wygląd!
Puder z filtrem UV
Możesz również sięgnąć po puder w kamieniu lub sypki z SPF. Nadasz swojemu make-upowi matowe wykończenie, a jednocześnie zabezpieczysz cerę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Omieć twarz, szyję i dekolt pędzelkiem oprószonym pudrem lub zaaplikuj go za pomocą gąbeczki.
Oczyszczanie skóry z kosmetyków z SPF
Pielęgnacja cery to jednak nie tylko stosowanie kosmetyków z filtrem oraz ich reaplikacja w ciągu dnia. Istotnym elementem rutyny pielęgnacyjnej powinno być dokładne zmywanie resztek produktów z SPF. W tym celu warto sięgnąć po kosmetyki o łagodnych, inspirowanych naturą i bogatych w substancje aktywne składach. Skutecznie usuną filtry UV ze skóry, a jednocześnie nie podrażnią jej. Sprawdź, które produkty z aromatycznego świata Organique staną się Twoimi pielęgnacyjnymi sprzymierzeńcami!
Demakijaż i mycie twarzy łagodnym żelem
Pamiętaj, żeby makijaż usuwać delikatnie – pocieranie skóry po całym dniu spędzonym na słońcu może spowodować podrażnienia. Następnie sięgnij po łagodzący żel do mycia twarzy idealny do oczyszczania każdego rodzaju cery, również wrażliwej i alergicznej. Zawiera łagodne substancje myjące, które nie drażnią i nie powodują przesuszenia skóry. Wyciąg z mącznicy lekarskiej odświeża, rozświetla i tonizuje. Ogranicza produkcję melaniny, dzięki czemu chroni przed powstawaniem przebarwień. W jego składzie znajduje się także gliceryna roślinna – humektant, który wiąże wilgoć w komórkach skóry. Możesz stosować żel nie tylko latem, ale przez cały rok – podobnie jak kosmetyk z SPF.
Delikatne złuszczanie, czyli peeling enzymatyczny w akcji
Latem, kiedy cera narażona jest na silne promieniowanie UV, lepiej zamienić kosmetyk złuszczający z drobinkami na peeling enzymatyczny. Produkt z linii Basic Cleaner skutecznie usuwa zrogowaciały naskórek dzięki papainie i bromelainie – aktywnym enzymom z papai i ananasa. Glinka porcelanowa oczyszcza cerę z nadmiaru sebum oraz zanieczyszczeń, a jednocześnie ją rozjaśnia. Stosuj peeling 1-2 razy w tygodniu, aby zadbać o skórę i ochronić ją przed podrażnieniami.
Chroń swoją cerę przed promieniami słonecznymi i skutecznie oczyszczaj z resztek SPF. Sięgnij po kosmetyki inspirowane naturą i przekonaj się, że rytuały Organique dla każdej cery mogą zrobić wiele dobrego.