
Aloes należy do sukulentów, roślin, które mają zdolność zatrzymywania dużej ilości wody w swoich liściach. Występuje ponad 500 gatunków aloesu, które różnią się kształtem, wielkością i zawartością składników odżywczych. Liście aloesu i sok z nich świetnie sprawdzają się w przypadku skóry suchej właśnie dzięki zdolności magazynowania wody. Jak jeszcze aloes sprawdzi się w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów? Przeczytaj!
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie właściwości ma aloes,
- skąd pochodzi aloes,
- w jaki sposób aloes jest wykorzystywany w kosmetykach,
- jak stosować żel aloesowy.
Skąd pochodzi aloes
Wielu z nas kojarzy go z dzieciństwa, kiedy stał na parapecie wśród innych roślin. Ponieważ aby wykorzystać liście aloesu, niepotrzebne są żadne specjalistyczne narzędzia, czy wiedza, używany jest chętnie w wielu domach do dziś.
Często ze względu na silne właściwości łagodzące był stosowany przez nasze babki, które miąższu z aloesu używały do leczenia skaleczeń, czy przygotowywania okładów na oparzenia słoneczne.
Aloes pochodzi z terenów Afryki i Azji Mniejszej. Jako sukulent lubi tereny pustynne i słoneczne. Duże plantacje rozwinęły się na terenie Ameryki Środkowej. Liść aloesu osiąga pełnię wartości odżywczych, gdy ma około 4 lata. Właśnie wtedy może zostać ścięty i przetworzony na sok czy żel, który zachwyca bogactwem składników aktywnych.
Właściwości aloesu
Właściwości żelu aloesowego znane są od ponad 5000 lat. Zapisy na papirusach wskazują, że jego prozdrowotne działanie odkryli już starożytni Egipcjanie, a sama Kleopatra używała go jako kosmetyku, który dziś moglibyśmy najprawdopodobniej nazwać serum do twarzy. Lecznicze właściwości aloesu docenił również Aleksander Wielki, podbijając całą wyspę, na której znajdowała się plantacja, by bez przeszkód korzystać z dobroczynnych właściwości tej rośliny przy leczeniu ran swoich żołnierzy.
Miąższ aloesu w 99% składa się z wody i zawiera 75 potencjalnie aktywnych składników, które nadają mu wyjątkowych właściwości. Wśród składników aktywnych trzeba wspomnieć o:
- bradykinazie - enzymie, który pomaga zmniejszyć stan zapalny skóry,
- witaminach A, C i E, które są silnymi antyoksydantami,
- polisacharydach, szczególnie glikoproteinie, która wykazuje właściwości przeciwalergiczne,
- lupeol - steryd roślinny, który działa antyseptycznie i przeciwbólowo,
- 20 z 22 aminokwasów potrzebnych dla funkcjonowania człowieka.
Zastosowanie żelu działa łagodząco zarówno w przypadku podrażnienia skóry, jak i ran. Wykazuje też silne działanie przeciwzapalne, dlatego kosmetyki z aloesem warto stosować, jeśli chcesz nawilżyć suchą skórę i wspierać jej naturalne procesy regeneracji.
Choć w tym wpisie skupimy się przede wszystkim na tym, jakie właściwości ma aloes w kosmetyce, to nie sposób nie napisać o jego działaniu na cały organizm. Miąższ aloesowy, jak też sok z liści aloesu mogą by wykorzystywane zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.
Aloes można stosować w formie m.in. napoju, dzięki czemu jego kojące właściwości doskonale wspierają układ pokarmowy. Poprawia metabolizm i perystaltykę jelit oraz przywraca równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Wraz z żelem aloesowym dostarczamy wielu składników odżywczych, które zwiększają odporność organizmu i ograniczają jego podatność na infekcje. Ponadto stanowią także doskonały sposób na uzupełnienie braków witamin i wzmocnienie organizmu. Ze wspaniałych właściwości aloesu powinny ostrożnie korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią, ponieważ powoduje przyśpieszenie trawienia i perystaltyki jelit, co może wywołać niepożądane skurcze macicy.
Aloes w pielęgnacji skóry i włosów
Aloes jest składnikiem chętnie wykorzystywanym w kosmetykach, głównie ze względu na swoje wszechstronne działanie i zastosowanie dla wszystkich typów skóry. Najczęściej wykorzystywanym w kosmetykach gatunkiem jest aloes zwyczajny, który kryje się w składzie pod nazwą Aloe Vera lub Aloe Barbadensis. Aloes w kosmetyku może mieć postać soku, żelu lub występować w wersji sproszkowanej. To, jaką formę użyje producent w większości zależy od konsystencji kosmetyku, np. w maseczkach algowych stosowany jest puder aloesowy.
[blog_products_carousel]
Aloes w pielęgnacji włosów
Żel aloesowy jest silnym humektantem, który doskonale nawilża pasma. Gromadzi i zatrzymuje wilgoć we włosach. Zaleca się jednak stosować go w połączeniu z olejem tworzącym okluzyjną warstwę zabezpieczającą łuski włosa przed utratą wody na zewnątrz. Zastosowany pod olej roślinny, np. arganowy czy kokosowy przed myciem zmniejszy suchość i poprawi elastyczność włosów. Regularne stosowanie kosmetyków na bazie aloesu widocznie poprawi ich kondycję i wygląd.
Żel z aloesu może również z powodzeniem być stosowany na skórę głowy, szczególnie tę, która ma tendencję do podrażnień. Aloes możesz wykorzystać do pielęgnacji skóry głowy na dwa sposoby.
- w formie żelu przed myciem - zmniejszy uczucie swędzenia i głęboko nawilży skórę,
- jako wcierka - aloes reguluje wydzielanie sebum i ogranicza przetłuszczanie się włosów.
W przypadku problemów z łupieżem do żelu aloesowego warto dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Przed zastosowaniem aloesu bezpośrednio na skórę zrób próbę uczuleniową. Choć uznawany jest za bezpieczny, jest silnym ekstraktem, który może wywołać podrażnienie czy zaczerwienienie skóry.
Aloes na twarz - właściwości
Ze względu na swoje kojące działanie, aloes to częsty składnik wzbogacający kremy pod oczy, kremy na dzień i na noc, a nawet maski do twarzy. Warto stosować aloes na twarz, zwłaszcza jeśli lubisz kosmetyki naturalne, które działają nawilżająco, wspierają proces regeneracji naskórka i łagodzą podrażnienia. Aloes na twarz może być stosowany przez osoby z cerą tłustą, ale też równie dobrze sprawdzi się w pielęgnacji skóry suchej.
Jednak na tym nie koniec! Warto wiedzieć, że zawarte w nim składniki aktywne, witaminy, minerały i aminokwasy chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak na przykład zanieczyszczenia powietrza. Wzmacniając barierę hydrolipidową, skutecznie dba o odpowiedni poziom wilgoci, łagodząc problem z podrażnieniami. Zarówno świeży miąższ, jak i kosmetyki na bazie aloesu mogą przynieść wiele korzyści przy systematycznym stosowaniu.
Aloes jako składnik toników do twarzy
Sok z aloesu ze względu na swoje silne właściwości nawilżające, przeciwzapalne i tonizujące doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry twarzy, jako składnik toników przywracających naturalne pH. Tonik stosujemy zawsze po myciu, by wesprzeć naturalny, zdrowy mikrobiom skóry i przygotować ją na przyjęcie składników aktywnych z kremów. Aloes znajduje się w obu tonikach w ofercie Organique, zarówno w nawilżającej masce do twarzy z linii Basic Care, łagodzącym toniku z Terapii Oczyszczającej Basic Care, jak i piance do mycia twarzy z tej samej terapii. Można je stosować nawet kilka razy w ciągu dnia dla odświeżenia cery.
Aloes z powodzeniem może być również stosowany przy skórze, na której widać zmiany trądzikowe. Żel aloesowy wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Doskonale łagodzi podrażnienia i wspiera odbudowę mikrobiomu. W przypadku zmian trądzikowych niezwykle ważne jest regularne tonizowanie skóry i wyregulowanie pracy gruczołów łojowych. Z tego powodu delikatny tonik z aloesem warto mieć zawsze przy sobie i przecierać nim twarz nawet kilka razy dziennie.
Maseczka do twarzy z aloesem
Zastosowanie aloesu na twarz nie kończy się jednak na tradycyjnych kremach, czy tonikach. Maska nawilżająca jest doskonałym sposobem na zastosowanie żelu aloesowego, który sprawdzi się zarówno solo, jak i w formie serum zastosowanego pod jeden z Twoich ulubionych produktów pielęgnacyjnych. Kosmetyki aloesowe ukoją i nawilżą skórę, a nałożony na nie krem zapobiegnie utracie wody z naskórka. Doskonałym rozwiązaniem na lato i ukojeniem po nadmiernej ekspozycji na słońce jest domowa maseczka z aloesem. Jak ją wykonać?
Połącz pięć łyżek żelu aloesowego z łyżką miodu i nałóż na oczyszczoną skórę. Po 20 minutach zmyj i stonizuj cerę. Taki mix łagodzi stany zapalne i podrażnienia oraz nawilża i regeneruje skórę.
Żel aloesowy sprawdza się również jako składnik gotowych produktów na twarz w formie masek, które zawierają odpowiednio dobrane składniki, synergicznie z żelem aloesowym działające. Nie polecamy jednak dodawać go do ulubionego kosmetyku - jak wspominaliśmy lepiej nałożyć żel i dopiero przykryć go swoim kremem.
Przy cerze suchej warto postawić na składniki, które dodatkowo rozświetlą i odżywią skórę twarzy. Dobrym rozwiązaniem będzie gotowa maska nawilżająca z linii Basic Care, która zawiera też nawadniający kwas hialuronowy i kompleks prebiotyczny, który dba o prawidłowy mikrobiom skóry. Maska do twarzy Basic Care rozjaśnia przebarwienia skóry i przywraca jej elastyczność, dzięki czemu ogranicza powstawanie zmarszczek.
Przy skórze tłustej wybierz produkt, który zawiera wspierające dobry mikrobiom prebiotyki. Doskonale sprawdzi się zatem maska nawilżająca z Terapii Basic Care nawadnia i odbudowuje warstwę lipidową skóry, dzięki czemu przy jej regularnym stosowaniu skóra staje się zregenerowana i widocznie wzmocniona. Regularne stosowanie maski nawilżającej pomoże przywrócić równowagę skóry, nawilży ją bez efektu obciążenia i złagodzi trądzik.
Stosowanie aloesu w męskiej pielęgnacji
Również męska skóra doceni właściwości przeciwzapalne i pielęgnacyjne kosmetyków z dodatkiem żelu aloesowego. O tym, jak na męskiej twarzy działa żel aloesowy w połączeniu z synergicznie dobranymi składnikami aktywnymi przekonasz się, stosując krem do twarzy 2.0 z Terapii Pour Homme. Krem bądź balsam odżywia i łagodzi podrażnienia, pomaga również w napięciu skóry, zniwelowaniu drobnych zmarszczek, a także przywraca nawilżenie.
Tradycjonaliści z pewnością docenią żel aloesowy, który zawarliśmy w mydle do golenia Pour Homme. Żel z aloesu zastosowany z kosmetyku łagodzi stany zapalne powstałe podczas golenia już w trakcie zabiegu, a dodatkowo wykazuje właściwości nawilżające i ogranicza wydzielanie sebum.
Żel aloesowy jest kosmetykiem wszechstronnym i bezpiecznym. Warto mieć go zawsze pod ręką - czy to w postaci gotowej maseczki, czy rośliny w doniczce. Sam aloes przyda się szczególnie latem, kiedy nasza skóra, narażona na wzmożone działanie promieni UV, staje się sucha i potrzebuje dodatkowej regeneracji. Aloes stosowany regularnie doskonale nawilża i stymuluje produkcję włókien kolagenowych, więc widocznie wpływa na poprawę stanu i zdrowia skóry.