Przesuszona skóra to problem dość wielu osób, szczególnie w chłodniejszych, jesienno-zimowych miesiącach. Suchości towarzyszy zwykle nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, szorstkość i skłonność do podrażnień. Warto jednak pamiętać, że sucha skóra to nie to samo, co przesuszona. Żeby odpowiednio zadbać zarówno o suchą, jak i przesuszoną cerę, niezbędna jest troskliwa pielęgnacja. Właściwie zaplanowana rutyna pozwoli dostarczyć skórze wszystko co niezbędne, aby zachowała nawilżenie oraz piękny wygląd. Sprawdź, jakie domowe zabiegi i kosmetyki pomogą Ci zatroszczyć się o skórę niezależnie od pory roku!
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym charakteryzuje się skóra sucha,
- czym cera sucha różni się od przesuszonej i odwodnionej,
- po czym poznać, ze doszło do przesuszenia skóry,
- jakie czynniki powodują suchość skóry,
- jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja suchej skóry,
- jakie kosmetyki pomogą Ci uporać się z suchą skórą.
Sucha skóra – jak ją rozpoznać?
Cera sucha, przesuszona i odwodniona to terminy powszechnie stosowane zamiennie. Nic dziwnego – w końcu każdemu rodzajowi przesuszenia skóry towarzyszą podobne objawy. Najczęściej jest to szorstkość, skłonność do łuszczenia, podrażnień oraz wiotkość. Warto jednak wiedzieć, że te określenia opisują trzy różne zjawiska. Jakie są różnice pomiędzy nimi?
Skóra sucha
W porównaniu do innych typów cery, gruczoły łojowe skóry suchej produkują mniej sebum. To sprawia, że w jej naturalnym płaszczu hydrolipidowym pojawiają się ubytki. Przez to jest bardziej podatna na podrażnienia oraz niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Ponadto, w dotyku sucha skóra często wydaje się cieńsza i delikatniejsza.
Osoby z suchą skórą mogą także odczuwać świąd i pieczenie, zwłaszcza po kontakcie z wodą lub detergentami. Niektóre składniki zawarte w kosmetykach, np. SLS, dodatkowo nasilają problem, usuwając lipidy z powierzchni skóry. Z tego powodu sucha skóra wymaga szczególnej troski i starannego doboru produktów pielęgnacyjnych. Powinny one nie tylko nawilżać, ale też odbudowywać naruszoną barierę ochronną.
Skóra przesuszona
Tego rodzaju suchość wywołana jest najczęściej działaniem czynników zewnętrznych. Może dotyczyć każdego rodzaju cery – normalnej, tłustej czy wrażliwej i ma charakter okresowy. Przyczynić się do tego mogą nie tylko niewłaściwa pielęgnacja, niedopasowane kosmetyki czy niskie temperatury. Suchość skóry powodują także zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy, menopauza) oraz choroby przewlekłe.
W takim przypadku wystarczy zazwyczaj zmiana produktów do pielęgnacji, rutyny lub rozpoczęcie leczenia. To pozwoli zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia i przywrócić cerze komfort.
Skóra odwodniona
Odwodnienie to skrajne przesuszenie skóry. Towarzyszy mu silne uczucie ściągnięcia, suchy naskórek się łuszczy, a cera może piec i swędzieć. Do odwodnienia, podobnie jak do przesuszenia, może dojść przy każdym rodzaju skóry, jednak najczęściej ulega mu cera sucha. Nie zawsze musi ono wiązać się z nieprawidłową pielęgnacją – czasem wynika również ze zbyt niskiej podaży płynów.
Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Odwodniona skóra – jak ją rozpoznać i o nią odpowiednio zadbać?
Żeby zadbać o cerę suchą, konieczne jest rozpoznanie jej potrzeb. Dzięki temu zaplanujesz rutynę pielęgnacyjną tak, aby nie tylko nawilżać naskórek, ale także wspierać odbudowę naturalnej bariery ochronnej.
Przyczyny suchej skóry
Skąd u niektórych osób sucha skóra? Przyczyny mogą być różne. Jeśli chodzi o cerę suchą, to najczęściej związana jest z uwarunkowaniami genetycznymi oraz pracą gruczołów łojowych. Zbyt niski poziom wydzielania sebum nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed transepidermalną utratą wilgoci. Suchość naskórka to także przypadłość osób, które chorują na atopowe zapalenie skóry lub niektóre inne choroby autoimmunologiczne. Podstawą łagodzenia objawów jest wówczas odpowiednia pielęgnacja nawilżająca i natłuszczająca.
[blog_products_carousel]
Natomiast czasowo przesuszona skóra może być wynikiem działania różnych czynników. Oddziałując na naskórek (lub cały organizm) prowadzą one do utraty wilgoci, powodują nieprzyjemną szorstkość i łuszczenie. Są to m.in.:
- pogoda i temperatura – zarówno mróz, jak i upał niekorzystnie wpływają na stan skóry;
- klimatyzacja – ogrzewanie i ochładzanie obniżają wilgotność w powietrzu, co przyczynia się do utraty wody przez skórę;
- niewłaściwa pielęgnacja – źle dobrane kosmetyki, pomijanie niektórych etapów rutyny czy brak regularności;
- stosowanie mydeł i detergentów – produkty o silnym działaniu oczyszczającym mogą naruszać warstwę lipidową skóry, co prowadzi do jej wysuszenia;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej;
- niektóre choroby (np. niedoczynność tarczycy, atopowe zapalenie skóry);
- przyjmowanie niektórych leków (takich jak np. izotretynoina, fezoterodyna);
- naturalny proces starzenia się;
- niedobory żywieniowe;
- odwodnienie.
Jak pielęgnować i nawilżać suchą skórę?
Już wiesz, jakie są przyczyny i objawy suchej skóry. Czas więc na garść praktycznych informacji, jak właściwie o nią zadbać, aby przywrócić jej nawilżenie i jędrność. Pomogą Ci w tym poszczególne etapy rutyny pielęgnacyjnej oraz kosmetyki inspirowane naturą.
Dowiedz się więcej: Sucha skóra pod pachami. Jak o nią zadbać?
Suchość skóry – pożegnaj ją już na etapie mycia ciała!
Zwykłe mydło zmywa naturalne oleje z powierzchni skóry, dlatego warto chronić naskórek już w czasie mycia. Zamień drogeryjną kostkę na aksamitną piankę! Zawiera olej kokosowy – emolient roślinny, który odżywia i zapobiega przesuszeniu skóry. Łagodne substancje myjące nie naruszają płaszcza hydrolipidowego naskórka, a jednocześnie skutecznie oczyszczają ciało.
Masło do ciała – niezawodne wsparcie w pielęgnacji suchej skóry
Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o suchą skórę, sięgnij po masło do ciała o bogatej konsystencji. W składzie znajdziesz m.in. nawilżający wyciąg z aloesu. To humektant, czyli substancja, która ma zdolność zatrzymywania wody w komórkach skóry. Ekstrakt z koziego mleka intensywnie odżywia, a masło shea natłuszcza, wzmacniając naturalną warstwę ochronną naskórka.
To też może Cię zainteresować: Sucha skóra na nogach: domowe sposoby na nawilżenie i odzyskanie gładkości
Przeczytaj: Sucha skóra na kolanach. Jak jej zaradzić?
Sucha skóra rąk – domowy zabieg rodem z prawdziwego SPA
Marzy Ci się wypad do SPA? Teraz możesz zorganizować je sobie w domu! Żeby przeprowadzić skuteczny i odprężający zabieg nawilżający dla dłoni potrzebne będą jedynie bawełniane rękawiczki i maska do rąk. Zawiera wszystko, czego skóra potrzebuje, aby wyglądać zdrowo i pięknie. Masło kakaowe i shea intensywnie odżywiają, ekstrakt z perły rozjaśnia przebarwienia, a alantoina i witamina E łagodzą przesuszony naskórek. Nałóż warstwę maski i włóż bawełniane rękawiczki, a następnie przez 20 minut błogo się relaksuj.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak zatroszczyć się o suchą skórę na łokciach, przeczytaj: Sucha skóra na łokciach – jak zadbać o suche łokcie?
Sprawdź również: Sucha skóra na dłoniach. Jak ją nawilżyć?
Popraw kondycję skóry z dyniowym deserem – poznaj linię Pumpkin!
Zadbaj o suchą skórę przy pomocy ekstraktu z miąższu dyni. Znajdziesz go w intensywnie nawilżającym koncentracie do twarzy oraz intensywnie nawilżającej masce-kremie. Wyciąg z miąższu dostarcza skórze wielu witamin, aminokwasów, minerałów i protein, dzięki którym utrzymuje nawilżenie przez dłuższy czas. W lekkim koncentracie znajduje się także kwas hialuronowy. Składnik ten wiąże wodę w głębi komórek, zapobiegając odwodnieniu. Emolienty w składzie maski tworzą warstwę ochronną na powierzchni skóry, chroniąc ją przed przesuszeniem i czynnikami zewnętrznymi.
Nawilżająca maska do twarzy – remedium na przesuszenie i odwodnienie skóry
Nie zapominaj o tym, żeby raz na czas rozpieścić suchą skórę nawilżającą maską. Ma w składzie wszystko, czego potrzebuje przesuszona cera! Są tu: kwas hialuronowy, prebiotyki, wyciąg z aloesu i roślinny emolient – olej ze słodkich migdałów. Kompleksowa formuła pozwala wzmocnić naskórek i ochronić przed utratą wilgoci, aby odzyskał miękkość, jędrność oraz naturalną gładkość.
Sprawdź: Sucha skóra na szyi: przyczyny i pielęgnacja
Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu
Oprócz stosowania kosmetyków, przyjmuj odpowiednią ilość płynów. Lekarze zalecają, aby wypijać przynajmniej 1,5-2 l wody dziennie. To pozwoli nawodnić skórę od wewnątrz i zadbać ogólnie o swój organizm.
Dbaj o swoją skórę każdego dnia, aby nie dopuścić do jej przesuszenia. Pamiętaj, że suchość to jedna z głównych przyczyn wiotczenia i powstawania zmarszczek, dlatego codziennie zapewniaj skórze nawilżenie. Jeśli szukasz przepisu na przyjemną i skuteczną pielęgnację, wypróbuj rytuały Organique. W ten sposób osobiście przekonasz się o skuteczności działania wyciągów roślinnych, emolientów i innych substancji odżywczych.